Muharrem Ayı Aşure Dağıtımı (22 Kasım 2013)

Etkinlik Adı: Muharrem Ayı Aşure Dağıtımı
Kategori: Yardım
Tarih: 22 Kasım 2013
Başlangıç Noktası: Kayseri Seyyid Burhanettin Hz. Türbesi
Aşure Gününüz Mübarek Olsun

Muharrem ayı kimileri için anmaya korkulan kimileri için ibret almak için hatırlanması gereken en büyük aydır. Neresinden bakarsanız bakın muharrem her şeyin sonunu hayra bağlayan, insanı insan olarak, insanın gözleri önüne seren ibretlik bir tablodur.

Nuh (a.s.)’ın tufanından başlayarak yeryüzünde ki bir çok olaylar birer tablo gibi gözümüzün önünde sergilenmiştir. Allah’u Teala hiçbir kavmi bir zulümle imtihan edeceğim diye yaratmamıştır. Ne var ki insan nefsine ve hırsına makam ve mevkisine yenik düşüp ya elindeki imkanları kaybetme korkusundan ya da elinde olmayan imkanları kazanma hırsından Ebrehe’nin kabeyi yıkmak için yola çıktığında önünde ve arkasında ne varsa yıkıp geldiği gibi, insanlar da varmak istedikleri yere varmak için önünde ve arkasında ne varsa yok saymıştır. Allah’u Teala ısrarla kullarına “Haddi aşmayın, size verdiğim sınırların dışına çıkmayın, size herhangi bir musibet gelmez diye emin de olmayın. Aklınız varsa düşünün.” demiştir. Musibet ve belaları bir kavim azmadan, Allah o kavmin başına musallat etmez.

Muharrem ayında yaşanmış bütün olayların sonunun tatlıya bağlanması oruç tutulup ibadet edilmesi Yahudilere bir muhalefettir. Allah Resulü Mekke müşriklerinin zulmünden uzaklaşıp Medine’ye hicret etti. Müminler Medine tepelerinde toplanıp Resulullah’ı (s.a.v.) karşılama mutluluğuna erdiler. Ve o gün aşure günüydü. Yani Muharrem ayının onuncu günüydü. Resul’ü Ekrem (s.a.v.), o gün Yahudilerin bayram ettiğini, oruç tuttuğunu fark etti. Sebebini sahabeler anlattı; “Ey Allah’ın Rasulü! Yahudiler ve Hrıstiyanlar bu güne hürmet ediyorlar!…” Vahy-i ilahi, Rasulullah‘ın (s.a.v.) gönlünde ictihad olarak yer etti ve şöyle buyurdu: “Ben Musa’ya daha yakınım.” Ve o gün oruca niyetlendi. (Buhari; Müslim)

Rasulullah (s.a.v.) başka hadis-i şeriflerinde şöyle buyurdu: “Aşure orucunu bir gün önce ve bir gün sonra tutmak suretiyle Yahudilere muhalefet edin.” (Ahmet b.Hanbel)

“Ramazan’ dan sonra en üstün oruç, Allah’ın ayı olan muharrem ayında tutulan oruçtur.” (Müslim ;Ebu Davud)

Tabi ki bu güzel ayları bütün ayrıntılarıyla yetkililerden dinlemek en büyük arzumdur. Bilinmesi gereken gerçekler bildirilmelidir. Hastaya kanser olduğunu doktor yüzüne söylemekten çekinmez. Neden? Çünkü geriye kalan hayatını bilinçli ve dikkatli yaşasın diye. Bilinmesi gereken gerçekler ehli olanlar tarafından bildirilmezse birisi çıkar geçmişinizi karalar, birisi çıkar geleceğinizi planlar. Duyarsız bir toplum doğruyu eğriden ayırt etme gücü olduğu halde ayırt etmezse Hz. Ömer’in diliyle dilsiz şeytandır. Tarihimizi yok etmeye çalışanlar Kerbela olayını içeride saldırmaya müsait bir sırtlan varmış gibi saklayıp üstünü örtenler eminim ki bir gün bunun hesabını Ya Allah’u Teala’ya ya da bıraktığı ecdadına verecektir.

Allah’u Teala bu günün Yezid’in den, zulmünden, zalimlerin hırsından korusun. Bütün ümmeti Muhammed’in ve müslümanların Allah aşuresini de yeni yılını da mübarek etsin.

22 Kasım 2013 Cuma günü sizleri aşure ikramımız için Seyyid Burhanettin Hz.’inde bekliyoruz.
Saat :11:00 -14:00

Rahmet Sosyal Hizmetler ve Yardım Vakfı Başkanı
Sultan AÇIKGÖZ
15.11.2013
Kayseristar Haber Gazetesi