Kimsesiz Yaşlılar İçin Evini İpotek Ettirdi

07.07.2002 / Akşam Anadolu Gazetesi

Kayserili hayırsever kadın, kendi evini ipotek ettirerek kurduğu vakıfta, bakıma muhtaç yaşlılara bakıyor.

Rahmet Sosyal Hizmetler Yardım Vakfı BaşkanıSultan Açıkgöz (39), Avrupa’daki yaşlıların rahat bir yaşam sürmesine karşın, Türkiye’de ise çaresizlik içinde ölümü beklediğini belirtti. Açıkgöz, öğrenimini tamamladığı Hollanda’dan döndükten sonra hayatını yaşlılara yardım için adadığını söyledi.

Vakfa gelir için Hunat Hatun Medresesi’nde kermes açanAçıkgöz, Hollanda’da öğrenim görürken yaşlılara yardım etmeye karar verdiğini kaydederek, şunları anlattı:

“Hollanda’da desinatörlük eğitimi alırken, yaşlılar kampında da çalıştım. Yaşlıların ölüm korkularını yenmelerine yardımcı oldum ve birçok ödül aldım. Avrupa’da yaşlılar rahat bir yaşam sürerken, Türkiye’de bakıma muhtaç yaşlıların çaresizlik içinde ölümü bekliyor olmaları, beni tekrar bu işe yöneltti. 16 yıldır kendi imkanlarımla yürüttüğüm yardım işlerine, 3 yıl önce kurduğum vakıf ile resmiyet kazandırdım.”

Açıkgöz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sürekli erzak, yakacak, giyecek ve sağlık yardımı yaptığımız 65 yaşlı ailesi var. Gönüllü doktorlarımız yardımıyla ameliyat ettirdiğimiz ve protez taktırdığımız yaşlılar bile oldu. Destek geldikçe yardımlarımızı arttıracağız.”