İyilik Melekleri (18 Şubat 2013)

Kayseri’de bir grup kadının 15 yıl önce kimsesiz yaşlılara yardım için el emeği göz nuru örgülerini satarak başlattıkları ve daha sonra vakıflaşarak büyüttükleri iyilik hareketi, hız kesmeden devam ediyor. “Rahmet” adını verdikleri vakıflarıyla kimsesizlerin kimsesi olan girişimci kadınlar, düzenledikleri kermes ve etkinliklerden topladıkları paralarla yaşlılara maaş veriyor.

Herhangi biriniz yaşlılığından dolayı bir ihtiyara hürmet ederse, yüce Allah da yaşlandığında ona hürmet edecek kimseler yaratır Hadis-i Şerifinden yola çıkarak kendilerini yaşlılara adayan Sultan Açıkgöz ve Hikmet Öztaşkın’ın başlattığı iyilik hareketi takdir topluyor. Kayseri’de çocukları tarafından kaderine terk edilen ve hayatta kimsesi olmayan 65 yaş üstü yaşlılar için kurdukları Rahmet Sosyal Hizmetler ve Yardım Vakfı ile birçok yaşlıların bakımını üstlenen kadınlar, düzenledikleri etkinliklerle sağladıkları geliri, yaşlıların ihtiyaçlarında kullanılıyor.

“160 yaşlıya bakıyorlar”

Vakıf Başkanı Sultan Açıkgöz, konferanslar turlar ve kermesler düzenleyerek yaşlılar için gelir elde ettiklerini ve bu gelirlerle Kayseri genelinde 160 yaşlıya baktıklarını belirterek “Vakıf için bizler kimseden bir şey almıyoruz. Bizim dikiş evimiz var. Orada kendimiz yapıp kermes günlerinde satıp gelirinden faydalanıyoruz. Bu tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Bu işi yapmak isteyen bayanlar bir patik örerek bile bize destek olabilir” diye konuştu.

(Haber-Foto: Ali ALTUNDAŞ)