İşte Yardımseverlik Örneği

4 Temmuz 2002 / Kayseri Anadolu Haber

Avrupa’da eğitim görmüş olan Sultan Açıkgöz, yardıma muhtaç yaşlılara yaptıkları ile yardımseverlik örneği sergiliyor.

Kayseri’nin tarihi mekanlarından olan Hunat Hatun Medresesi içerisinde yer alan Sosyal Hizmetler Rahmet Vakfı tarafından düzenlenen kermeste Kayseri’de ki bakıma muhtaç yaşlılara yardım etmek amaçlanıyor.

Hunat Medresesi içerisinde kurulan kermeste konuştuğumuz Vakıf Başkanı Sultan Açıkgöz, uzun yıllar yurt dışında yaşamış ve eğitimini Hollanda’nın çeşitli okullarında tamamlamış, kendisi bir desinator, aynı zamanda psikolog eğitimi alan Açıkgöz; kurucusu olduğu vakfın diğer vakıflardan farkının sadece bakıma muhtaç, hiç bir geliri olmayan yaşlı ailelere periyodik olarak, sürekli yardım yapmak olarak açıkladı.

Sultan Açıkgöz şunları kaydetti: “Kendime ait evimi Vakıf kurmak için tüzük gereği teminat olarak gösterdim. Benim en büyük amacım bir misafirhane kurmak, yaşlılarımıza son yıllarında da huzurlu bir mekan ve yaşam sağlamalarında yardımcı olmak.” dedi.

Yaşlı ve bakıma muhtaç 65 aileye periyodik olarak sıcak yemek ve iaşe yardımı yaptıklarını belirten Açıkgöz, vakıflarının büyük bir aile olduklarını belirterek Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan bir çok fabrikadan yemek ve ekmek yardımı topladıklarını, bu yardımlarında ailelere kendi imkanları ile ulaştırdıklarını söyledi.

Sosyal Hizmetler Rahmet Vakfı Başkanı Sultan Açıkgöz, yardım toplamakta, destek görmekte sıkıntı çektiklerini ifade ederek şöyle devam etti: “İlk Vakıf çalışmamıza başladığımızda bireysel olarak kendi imkanlarımı kullanarak sadece 3 aileye yardım yapabiliyordum, yurt dışındaki akraba, eş ve dostlarımla irtibata geçerek böyle bir çalışmanın içerisinde olduğumu kendilerine aktardım. Onların destekleri ile 65 aileye yardım yapar duruma geldik. Şimdi yardımlarımıza vakfımızın gönüllü üyeleri olan ve çoğunluğu ev hanımlarının oluşturduğu gönüllü üyelerimizin katkılarıyla devam ediyoruz.” dedi.

Türkiye’deki yaşlılar ile Avrupa’daki yaşlılar arasında çok büyük farklar olduğunu söyleyen Açıkgöz, Türkiye’deki yaşlılara herkesin sahip çıkması, bir gün insanların kendilerinin de yaşlanacaklarını akıllarından hiç çıkartmaması uyarısında bulundu.

Sultan Açıkgöz, vakıflarının 750 kişinin üzerinde gönüllü çalışanı olduğunu belirterek, kendilerine destek verecek hayırseverleri göreve çağırdıklarını belirtti.

Vakıf çalışmaları hakkında da bilgiler veren Açıkgöz, yaşlılara yönelik piknik, kermes, kahvaltı ve çeşitli aktiviteler yaptıklarını belirterek, yaşlılara maddi desteğin yanı sıra manevi destekte vermeyi amaçladıklarını kaydetti.

Haber: Mehmet Serbez