Hamiyet Duygusu Ölmemiş

6 Temmuz 2002 / Vakit


Kayserili Sultan Açıkgöz isimli hayırsever hanım, kendi evini ipotek ettirerek kurduğu vakıfta, bakıma muhtaç yaşlılara yardım ediyor. Sultan Açıkgöz “En büyük hayalim, yaşlıların barınabileceği misafirevi kurmak.” dedi.

İncir çekirdeğini bile doldurmayan sebeplerle cinayetlerin işlendiği günümüzde, Kayserili genç bir hanım kendini yaşlılara adadı. Evini ipotek ettirerek vakıf kuran Sultan Açıkgöz, muhtaç yaşlılara yardım ediyor.

Kayserili hayırsever kadın, kendi evini ipotek ettirerek kurduğu vakıfta, bakıma muhtaç yaşlılara yardım ediyor.Sultan Açıkgöz‘ün en büyük amacı, yaşlıların barınabilecekleri bir misafirevi kurmak.

Rahmet Sosyal Hizmetler Yardım Vakfı BaşkanıSultan Açıkgöz (39), Avrupa’daki yaşlıların rahat bir hayat sürmesine rağmen, Türkiye’deki bakıma muhtaç yaşlıların çaresizlik içinde ölümü beklediğini belirtti.

Vakfa gelir sağlamak için Hunat Hatun Medresesi’nde kermes açan Açıkgöz, Hollanda’da öğrenim görürken yaşlılara yardım etmeye karar verdiğini kaydederek, şunları anlattı:

“Hollanda’da desinatörlük eğitimi alırken, aynı zamanda yaşlılar kampında çalıştım. Avrupa’da yaşlılar rahat bir hayat sürerken, Türkiye’de bakıma muhtaç yaşlıların çaresizlik içinde ölümü bekliyor olmaları, beni tekrar bu işe yöneltti. 16 yıldır kendi imkanlarımla yürüttüğüm yardım işlerine, 3 yıl önce kurduğum vakıf ile resmiyet kazandırdım.”

Vakıf kurmak için tek mal varlığı olan evini ipotek ettirdiğini ifade eden Açıkgöz, “Şu an sürekli yardım yaptığımız 65 yaşlı ailesi var. Onlara her ay yaptığımız erzak yardımının yanı sıra yakacak, giyecek, tedavi ve ilaç yardımları yapıyoruz. Gönüllü doktorlarımız yardımıyla ameliyat ettirdiğimiz ve protez taktırdığımız yaşlılar bile oldu. Bize destek veren hayırseverler her geçen gün artıyor.” dedi.