Rahmet Vakfı Vali Orhan Düzgün’ü Makamında Ziyaret Etti (9 Mayıs 2016)

“Köklü Tarihimizde Vakıflar Önemli Görevler Üstlendi”

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, “Vakıflar Haftası” münasebetiyle Vakıf heyetini makamında kabul etti.
Vakıflar Bölge Müdürü Vekili Hakkı Murat ile beraberindeki vakıf yöneticileri ve temsilcileri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Vali Düzgün’ü makamında ziyaret eden Vakıf heyeti, çiçek takdim ederek vakıf teşkilatına ve vakıf eserlerine yakın ilgi gösteren Vali Düzgün’ün Vakıflar Haftası’nı kutladı.
Vali Düzgün, ziyarette yaptığı konuşmada, vakıf çalışanlarının ve vatandaşların Vakıflar Haftası’nı kutlayarak, köklü tarihimizde vakıfların pek çok hizmetin gerçekleşmesinde çok önemli görevler ifa ettiğini söyledi.
Başta eğitim, sağlık hizmetleri olmak üzere pek çok kamu hizmetinin vakıflar aracılığı ile yürütüldüğünü ifade eden Vali Düzgün, sözlerine şöyle devam etti:
“Günümüzde de vakıflar önemli ama Osmanlı döneminde vakıfların çok daha önemli hizmetler yürüttüğünü biliyoruz. Kayseri ilimiz de vakıf geleneği bakımından gerçekten çok köklü bir geçmişe sahip olan ve bunu da yaşatan illerimizin başında yer alıyor. Özellikle hayırseverlik konusunda, bazen vakıf adı altında bazen adı vakıf olmasa bile vakıf hizmeti olarak nitelendirebileceğimiz güzel hizmetlerini görüyoruz. Hastane, okul, cami vb gibi birçok kamu tesisinin, vatandaşların hizmetini gördürecek olan pek çok tesisin hayırseverlerimiz tarafından yapıldığını görüyoruz. Selçuklu döneminden bugüne kadar pek çok vakıf eserini barındırıyor. Onların birçoğu halen ayakta. Örneğin Gevher Nesibe Medresesi hem tıp fakültesi hem de hastanenin bir arada bulunduğu günümüze kadar ayakta kalan önemli eserlerin arasında yer alıyor.”
Vakıflar Bölge Müdürü Vekili Hakkı Murat ise Kayseri’de vakıf kültürünün öneminden bahsederek, vakıf faaliyetlerine destek veren Vali Düzgün’e teşekkür etti.