Kimsesizlerin ‘Kimi’ Oldular

18 Şubat 2013 /Sabah

Kayseri’de bir grup gönüllü kadın 15 yıldır el emeği göz nuru örgülerini satarak kurdukları vakıfla kimsesiz ve ya terk edilmiş yaşlılara yardım eli uzatıyor.

Kayseri’de bir grup kadının 15 yıl önce kimsesiz yaşlılara yardım için el emeği göz nuru örgülerini satarak başlattıkları ve daha sonra vakıf kurarak büyüttükleri iyilik hareketi hız kesmeden devam ediyor.

“Herhangi biriniz yaşlılığından dolayı bir ihtiyara hürmet ederse, yüce Allah da yaşlandığında ona hürmet edecek kimseler yaratır.” hadisinden yola çıkan Sultan Açıkgöz ve Hikmet Öztaşkın kendilerini yaşlılara adadı.

Kayseri’de çocukları tarafından kaderine terk edilen ve hayatta kimsesi olmayan 65 yaş üstü yaşlılar için kurdukları Rahmet Sosyal Hizmetler ve Yardım Vakfıile birçok yaşlının bakımını üstlenen kadınlar, düzenledikleri etkinliklerle sağladıkları geliri, yaşlıların ihtiyaçlarında kullanıyorlar.

Vakıf Başkanı Sultan Açıkgöz, konferans, turlar ve kermesler düzenleyerek yaşlılar için gelir elde ettiklerini ve bu gelirle il genelinde 160 yaşlıya baktıklarını belirterek “Dikiş evimiz var. Orada yaptığımız el işi ürünleri, kermes günlerinde satıp gelir elde ediyoruz. Bu tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Bu işi yapmak isteyen kadınlar bir patik örerek bile bize destek olabilir” diye konuştu. Yaşlılarla beraber olmanın yaramaz çocukla beraber olmaktan daha zor olduğunu söyleyenSultan Açıkgöz, “Yaşlılar alıngan ve kırılgan oluyor. Çünkü seneler onları o kadar yıpratmış ki, üzerlerine koyacağınız bir damlayı dahi taşıyacak güçleri kalmamış”dedi.

Haber: Ali ALTUNDAŞ

18 Şubat 2013 / Sabah Gazetesi


http://www.sabah.com.tr/yasam/2013/02/18/kimsesizlerin-kimi-oldular