Donmamak İçin Altındaki Yatağı Yakan İnsanlar Var (14 Ocak 2014)

14 Ocak 2014

Rahmet Sosyal Hizmet Vakfı, geliri yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara yardım etmek amacıyla kullanılmak üzere kermes açtı. Vakıf Başkanı Sultan Açıkgöz faaliyetlerine dair yaptığı değerlendirmede “Kermes yeri bulmada ve açmakta çok zorluk çekiyoruz. Yeri bulsak bile 10 günden fazla duramıyoruz. Oysa ilimizde çok sayıda mağdur ve yardıma muhtaç insan var. Hatta öyle ki donmamak için altındaki yatağını yakan insanlarımız var. Bu insanlar için herkes gücü nispetinde bir şey yapmalı ve onların sorunlarına duyarlı olmalı” diye konuştu..

Sivas Caddesi Alparslan tramvay durağı karşısında bulunan İnci Apartmanı’nın girişinde açılan kermesin açılışı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile start aldı.

10 gün süreyle açık kalacak olan Rahmet Vakfı’nın tertiplediği kermeste yiyecek çeşitleri, giyim eşyaları ve el emeği- göz nuru süs eşyaları bulunuyor. Kermesin açılışını yapan Rahmet Sosyal Hizmet Vakfı Başkanı Sultan Açıkgöz, Rahmet Vakfı’nın yürüttüğü faaliyetlere dair bilgi verip, asıl amaçlarının 60 yaş ve üstü bakıma muhtaç yaşlılara, her manada muhtaç insanların kendi evlerinde hizmet vermek olduğunu belirtti. Açıkgöz, kermes açmak için yer bulmakta zorlandıklarını da sözlerine ekledi. “Vakfımız 60 yaş üstü bakıma muhtaç olan insanlarımıza evinde bakıyor. Onlar evlerinde daha mutlular. Aylık olarak yemeklerinin tamamını, odunu, kömürü veriyoruz. İlaçlarını alıyoruz. Vakıf, dosyası bulunan her vatandaşımıza bakıyor. Bizim sorumluluğumuz kermes yerimiz olmadığı için düzenli gelir elde edemiyoruz. Faaliyetlerimizi yürütmek adına kermes açıyoruz. Vakıflar her yerde kermes açamıyor ve 10 günden fazla da açılamıyor. Acilen elimizden geldiğince açtık burayı. Çünkü acil yardım ulaştırmamız gereken yaşlılarımız var.”

Kermeste vatandaşa sunulanlara ilişkin de konuşan Açıkgöz, “Burada yemek adına her şey var. Onun dışında el işi örgü ve çeyizlikler, el yapımı dokumalar var.” değerlendirmesinde konuştu…

Muhtaç insanlara yardım yapılmasına yönelik halkı bilinçlendirmenin önemine de vurgu yapan Açıkgöz sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes bir şey yapmalı. Herkes bu yardıma katılmalı. Halkı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bizim de anne babamız var. Yarın onlar da muhtaç olabilir. Bizler de aynı duruma düşebiliriz. Sivas Caddesi Alparslan durağındayız. Bütün vatandaşlarımızı davet ediyoruz. İnsanlar tanımadan da konuşuyor. Gelsinler bizi tanısınlar. Eleştirsinler, biz de yanlışımız varsa düzeltelim.”

İhtiyaç sahiplerine muhtarlıklar aracılığıyla ulaştıklarını belirten Başkan Açıkgöz, “Çok mağdur var. Kimi insanımız donmayayım diye altındaki yatağını yakmış. Biz tabi o amcamızı aldık ve ihtiyaçlarını karşıladık. Kontenjan açısından bir sıkıntımız yok. İhtiyaç sahibi olan herkese ulaşıyoruz. Bakıma muhtaç insanlar muhtarlıklara başvursun. Yaşlılarımıza her zaman yerimiz var.” diye konuştu.

Haber-Foto: Stj. Bekir ÇELEN

14 Ocak 2014